luni, 19 octombrie 2015

Kyle Hanagami-coregraful care se exprima prin dans

 

    Kyle Hanagami este un coregraf in ascensiune in divertisment si in Industria Performantelor Artistice.  Intr-un scurt interviu, el a dezvaluit cum a inceput sa isi dezvolte aceasta pasiune ascunsa pentru dans.

   ''Am început dansul când aveam 18 ani, ceea ce este cam târziu în comparatie cu majoritatea dansatorilor profesionisti. Am fost la facultate la UC Berkley, atunci când am întâlnit un grup de dansatori de stradă. M-am gândit: "Vreau să fac asta." Asa că am făcut-o si iubeam ce faceam. Am început încărcarea videoclipurilor mele de dans pe YouTube. Canalul meu a atras atentia unei agentii în LA. M-au abordat cu privire la o reprezentare, asa că am mers pentru ea.''

   De aici i s-au oferit din ce in ce  mai multe sanse de a dansa pentru anumite vedete-Black Eyed Peace spre exemplu, iar videoclipurile postate pe canalul sau de youtube i-au atras un numar considerabil de fani, printre care ma numar si eu. 

   L-am descoperit acum ceva timp, datorita unei prietene care mi-a lasat un filmulet. Poate a fost de vina vocea sau notele de la chitara artistului din fundal, pe care nu prea il observi vazand acest dans minunat, dar eu sunt de parere ca cei doi dansatori si mai ales Kyle, reusesc sa spuna o poveste prin dansul lor.

   Se spune ca o coregrafie este un ansamblu de pasi si figuri de dans, a caror ordine trebuie respectata cu strictete, dar aceasta coregrafie iti da impresia ca melodia se pliaza pe miscarile lor, nu invers. Iar miscarile celor doi se sincronizeaza atat de frumos si cu atata lejeritate, incat reusesc la un moment dat sa creeze o ''poveste'' placuta si sa te lase pe tine, ca ''cititor'' profund impresionat.   

  Dar poate cel mai frumos lucru este ca expresia lor faciala spune cat 1000 de cuvinte ca le place ceea ce fac si ca sunt cei mai fericiti cand danseaza. Acestea fiind spuse va rog sa urmariti acest superb dans si dansati oricand aveti ocazia, oricand sunteti fericiti sau tristi, pentru ca dansul este precum un pansament pentru suflet, iar daca este posibil ar fi minunat sa aveti si un partener. Vorba lui Kyle ''Dansul incepe cu oameni si ar trebui sa se sfarseasca tot cu oameni.''

https://www.youtube.com/watch?v=QJJZ9Ym6ekc

 

sâmbătă, 17 octombrie 2015

Toamna in lume

Vacanta cea mare a luat sfarsit de mult, iar toamna a luat cu asalt fiecare vietate. Copiii au inceput sa invete adunari si scaderi, unii sa se planga de Bac-ul din vara, iar adultii si batranii ca va fi o toamna lunga.
 Dar toamna are totusi frumusetile ei. De la multitudinea de recolte, pana la covorasele cu frunze multicolore si apusurile spectaculoase. Cred ca poza de mai jos va spune mai multe decat am facut-o eu. Bine ai venit,toamna! :D