Muzica apropie oameni si creeaza povesti pe portative
Nowon si Chunan Youth Chamber Orchestra in colaborare cu Filarmonica Oltenia au sustinut un concert minunat, care dupa parerea mea a scos in evidenta faptul ca muzica poate fi cantata si simtita la fel de persoane diferite, din tari diferite, cu obiceiuri diferite, aceste aspecte fiind doar un mod propice de a lega relatii interumane.
Concertul a fost compus din mai multe ''acte''. A inceput cu o uvertura interpretata de orchestra, dupa care a continuat cu un cantec la chitara superb.
A urmat apoi o melodie interpretata vocal si acompaniata de orchestra, iar pentru final dirijorul, care a captat atentia tuturor prin energia si ritmul pe care le-a inspirat, impreuna cu talentatii copii coreeni sustinuti de catre orchestra din Craiova au adus un zambet pe buze publicului si un sentiment de fericire datorita notelor si inflexiunilor armonice.
Un mic fragment din spectacol: Concert Korea Union Youth Orchestra
Mi-a placut enorm de mult la acest spectacol bucuria cu care orchestra a cantat si toti cei care au urcat pe scena, faptul ca pentru aproape 2 ore nu m-am gandit decat la sunetele care invadau sala filarmonicii si la ritmul care a ajuns pana la public.
Un moment special a fost acela cand ahjussi(dirijorul) s-a intors catre public si a spus cu multa intelegere in priviri ca, desi este posibil sa nu intelegem prea bine felul in care dansul si orchestra comunica sau ceea ce transmit notele respective, ar fi extraordinar daca ne-am putea bucura de spectacol simtind ritmul,ceea ce am si facut.
Acest spectacol a fost un succes si sper sa asist la cat mai multe de acum incolo! Felicitari celor doua orchestre si Asociatiei Interculturale Romano-Coreene pentru aceasta initiativa.
Adda este o artista talentata, iar vocea ei imi inspira siguranta, desi poate fi si sensibila. Cu aceasta melodie o demonstreaza si pot spune ca mi s-a facut pielea de gaina cand am ascultat-o prima data. :)
https://www.youtube.com/watch?v=04HGJ3fVQ2w
Eu una ador tatuajele! Ma rog,cele simbolice si simpatice, nu cele care nu iti lasa pic de piele la vedere :))
V-ati gandit sa va faceti vreodata vreun tatuaj sau poate, cine stie, aveti deja unul? :>




Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu