Recenzie ''Lola si baiatul de treaba din vecini''
"Lola si baiatul de treaba din vecini’’ este prima mea recenzie. Sunt mai mult decat incantata ca Ea este prima, deoarece contrar asteptarilor, cartea m-a impresionat fiind la fel de draguta si de dulce precum un pepene vara. Stephanie Perkins spune o poveste despre descoperirea sufletului-pereche.
Lola este o Alba ca Zapada, o Frumoasa Adormita, o Ariel, o Cenusareasa si o Belle, iar baiatul din vecini...ei bine, Cricket este fara dar si poate Charming!
Comparatiile
nu sunt intamplatoare, intrucat veti vedea ca Lola are o pasiune pentru
schimbarea look-ului. Ea incearca sa-si gaseasca cea mai potrivita si totusi la
moda infatisare a sa, iar perucile cu diferite modele sunt preferatele sale. In
plus este o croitoreasa innascuta si probabil un designer in devenire.
Pe de cealalta parte, Cricket este baiatul perfect,
amator de chimie si un inventator de exceptie. El reprezinta tiparul baiatului
ideal- inalt si aratos, glumet si inteligent, dar sensibil si al naibii de
timid in acelasi timp. Adica, sa fim seriosi, unde mai gasesti asa ceva in
zilele noastre?
Dar cum spuneam adineaori, aceasta este o poveste si
cum altfel se poate naste o poveste daca nu exista o intriga. Teoretic relatia
Lola-Cricket are o istorie mai veche decat lasa sa se vada. Cricket este prima
si marea, dar dezastruoasa iubire a Lolei. Dezastruoasa-ei bine, pentru ca
lucrurile iau o intorsatura neasteptata, iar ea isi petrece 2 ani din viata
incercand sa-l uite pe baiatul din vecini si urandu-l atat de mult, pana intr-o
zi cand se trezeste cu acesta strigand la fereastra ei, intors acasa, mai
aratos ca niciodata.
Si ca si cand asta nu ar fi fost de ajuns, Lola este
intr-o relatie cu cu un tip pe nume Max si tine la el, dar el si parintii
ei(Tati-foarte simpatici de altfel) nu prea se inteleg, dar acum nimic nu mai
conteaza, caci El este aici. Si se poarta de parca nimic nu s-ar fi intamplat.
De aici incepe sa se dea marea batalie in sufletul ei si credeti-ma multi, pardon multe dintre voi se vor regasi in povestea Lolei, deoarece la urma urmei dragostea, si implicit inima, actioneaza tot cum doreste ea. Sfatul meu este sa puneti mana pe aceasta carte si sa o cititi cat mai repede. Daca aveti bani de cheltuit puteti sa o cumparati, daca nu, la ce-s buni prietenii?
Eu consider ca merita pe deplin. Este genul de lectura de care te poti bucura vara intr-un sezlong, cu o limonada in mana si cu un tip sexy langa tine care iti face vant cu o frunza de palmier. =))
Sper ca v-am starnit interesul, si daca da, atunci
intrati cat mai repede pe site-ul Editurii Epica sa aflati si alte detalii
despre carte!
"Si-am incalecat pe-o sa,
Si-am terminat recenzia!"
Cateva
citate:
"-Buna
Lola’’ - si asa a inceput totul...
"-Hei,
tu stiai ca Cricket Bell e ruda cu Alexander Graham Bell?’’
El:-
M-am trecut cu numele ‘’Femeia Tigru Goala.’’
Ea:-Vorbesti
serios? Pentru ca si eu m-am trecut ca ‘’Doamna Tigru Goala’’.
"A
fost odata ca niciodata o fata care vorbea cu Luna...Intr-o zi, baiatul a
trebuit sa plece. N-o putea lua si pe fata cu el, asa ca a luat stelele.’’
"Sohereitis,
Ihopeyoulikeit.’’
"-Deci
tu crezi in a doua sansa?
Imi
musc buza.
-In
a doua, a treia, a patra. De oricate este nevoie. Oricat ar dura. Daca persoana
e cea potrivita, adauga el.
-Daca
persoana este...Lola?
De
data asta, imi sustine privirea drept.
-Numai
daca cealalta persoana este Cricket.’’



Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu